74. výročí úmrtí Josefa Toufara

Zveme vás na pravidelné setkání k výročí úmrtí P. Josefa Toufara 25. února. Letošním hostem bude kněz, salesián a pedagog Ladislav Heryán.

Plakát (JPG nebo PDF)



Kázání Miloše Rejchrta

Zde si můžete přečíst kázání Miloše Rejchrta, které zaznělo 26. února 2023 v Číhošti.




Vzpomínka na P. Josefa Toufara u příležitosti 73. výročí jeho násilné smrti

Zveme vás na pravidelné setkání o neděli nejblíže 25. února, kde se zamýšlíme nad životem a odkazem P. Josefa Toufara s hostem, kterým k tomu má co říci. Letos jím jeevangelický farář a teolog, mluvčí Charty 77 a pamětník událostí Miloš Rejchrt.

Plakát ( JPG nebo PDF)



Kázání P. Zdeňka Jančaříka

Zde si můžete přečíst kázání P. Zdeňka Jančaříka, které zaznělo 11. prosince 2022 v Číhošti.




120 let od narození P. Josefa Toufara

Zveme vás na sérii akcí nazvanou „Jmenuji se Toufar a pocházím z arnolecké hospody“, které se uskuteční 15.–16. července 2022 v Polné, Zhoři a Arnolci na přípomínku 120 let od narození P. Josefa Toufara.

Plakáty s podrobným programem: ( PDF; JPG – 1. strana, 2. strana)



Velký pátek číhošťského faráře P. Josefa Toufara (křížová cesta)

Dalším kamínkem do toufarovské mozaiky, kterou trpělivě a pečlivě skládá spisovatel Miloš Doležal, je jeho text čtrnácti zastavení křížové cesty. Čtrnáct obrazů, čtrnáct pozastavených situací na životní cestě i v trýznivém životním finále číhošťského faráře P. Josefa Toufara (1902—1950), jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás, vznikalo několik let. Doplňují je meditace-modlitby-prosby karmelitánské řeholnice Marie Judit od Ježíše Zmrtvýchvstalého z kláštera v Dačicích. Důležitým rozměrem knihy je výtvarný doprovod — pašijový cyklus provedený technikou cliche verre Bohuslava Reynka, básníka a grafika z Petrkova u Havlíčkova Brodu, který na tomto svém cyklu pracoval na Vysočině právě v době temna padesátých let 20. století. Autorem doslovu je historik a teolog Tomáš Petráček, který připomíná: „Vznikají stále nové a různě formulované křížové cesty s cílem proniknout hlouběji, více prožít a pochopit mystérium Kristovy velikonoční oběti a sebevydání. /.../ P. Josef Toufar dokázal žít Ježíšova blahoslavenství, a proto měl sílu projít neobyčejně trpkou a hořkou křížovou cestou.“

Publikace je dostupná na e–shopu Nezávislého podmelechovského spolku



Průvodce: Když není motorka, lépe chodit pěšky

V knize Když není motorka, lépe chodit pěšky - po stopách P. Josefa Toufara s podtitulem „průvodce po místech, spojených se životem komunistickou Státní bezpečností umučeného kněze“ /fotografie – archivní dokumenty – současnost/ autora Miloše Doležala, Toufarova životopisce, navštívíte místa, provázaná se životem, činností a smrtí jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás – faráře z Vysočiny Josefa Toufara (1902 – 1950), dnes vedle Milady Horákové nejvýmluvnějšího symbolu totalitní manipulace u nás. Hlavním územím a krajinou Toufarova života byla Vysočina – jak ta moravská na Jihlavsku /rodná obec Arnolec u Polné, Zhoř aj./, tak ta česká /Zahrádka, Číhošť, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Želiv/. Skrze sto dvacet zastavení sledujeme Toufarovu životní cestu.

Publikace je prokomponovaným i praktickým celkem, který zve na cesty po stopách inspirativního kněze. Fotografie z minulosti (některé vůbec poprvé publikovány) a současnosti jsou doplněny střídmými texty a zajímavými detaily.

Kniha je dostupná na e–shopu Nezávislého podmelechovského spolku



Dej sílu duši mé: 71. výročí smrti P. Josefa Toufara

25. února 2021 od 20.30 hod. u příležitosti 71. výročí smrti P. Josefa Toufara se v digitální prostoru uskutečnil komponovaný večer Dej sílu duši mé. Více informací o události najdete na Facebooku.

Dej sílu duši mé: Promluva P. Tomáše Petráčka
Překonal jsi vše, ale neušel jsi nebezpečím: Primice P. Josefa Toufara,
Podcast Miloše Doležala: Toufarův nářek už ani nepřipomínal lidský hlas

Plakát ( 1. strana, 2. strana)



Kázání P. Marka Váchy

Zde si můžete přečíst kázání P. Marka Váchy, které zaznělo 15. prosince 2019 v Číhošti.



70. výročí

Na konci letošního a začátkem nového roku se uskuteční cyklus vzpomínání na 70. výročí událostí spojených s dramatickým závěrem života P. Josefa Toufara:

15. prosince 2019 – Číhošť
28. ledna 2020 – Valdická kartouza
21.–22. února – Želiv ( PROGRAM)
24. února – Rudolfinum (Praha)
2. března – Knihovna Václava Havla (Legerova ulice, Praha)

Plakát ( JPG nebo PDF)



Mezi slovy: Za tajemně zkrouceným křížem

Před sedmdesáti lety se uskutečnila událost, která poznamenala nejen její protagonisty, ale zapsala se hluboce do dějin české a moravské katolické církve, ba do naší historie obecně. Na 3. adventní neděli roku 1949 došlo totiž ve vsi Číhošť na Vysočině při kázání místního faráře P. Josefa Toufara k tajemnému pohybu a následnému vychýlení křížku nad svatostánkem na hlavním oltáři. O tom, co všechno následovalo a co si z tohoto silného příběhu, který změnil život nejen jeho hlavních hrdinů, byla řeč v živém vysílání pořadu rádia Proglas: Mezi slovy. Pozvání do studia přijali pánové z nejpovolanějších; autor dvou monografií o Josefu Toufarovi, básník, esejista a publicista Miloš Doležal a postulátor blahořečení Josefa Toufara, církevní historik, teolog a studentský kaplan v Hradci Králové Tomáš Petráček.



Vzpomínka na číhoštské události z 11. prosince 1949

Cyklus vzpomínání na 70. výročí událostí spojených s dramatickým závěrem života P. Josefa Toufara nemůžeme nezačít o třetí neděli adventní v Číhošti. Pozvání přijal Marek Orko Vácha, který bude slavit eucharistii, držet homílii a setká se s poutníky v místním hostinci. Bohoslužba začne 15. prosince 2019 v 11.00.

Plakát ( JPG nebo PDF)



Záznam kázání P. Josefa Kordíka

Zde si můžete stáhnout a poslechnout kázání P. Josefa Kordíka, které zaznělo 24. února 2019 v Číhošti. Několik fotografií ze setkání naleznete zde.



Únorové setkání v Číhošti

Zveme vás na setkání v Číhošti 24. února 2019, které se uskuteční při výročí úmrtí P. Josefa Toufara. Setkání začne v 11.00 bohoslužbou v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Hostem bude P. Josef Kordík, dlouholetý vězeňský kaplan ve Valdicích a signatář Charty 77.

Plakát ( JPG nebo PDF)



Kniha Návrat Patera Josefa Toufara do Číhoště právě vychází

Kniha Návrat Patera Toufara do Číhoště po 65 letech /ve fotografii a textech/ vypráví jedinečný příběh, který se sice odehrál v komunistické minulosti, ale jeho jisté vzkříšení, pokračování a doslovování se odehrává v naší současnosti. Dokumentárně reportážní snímky českého fotografa Petra Neuberta a dalších, především Martina Anderleho, se potkávají s texty, které odkazují k místní historii, dramatickému osudu vysočinského faráře Josefa Toufara i k jeho nadějeplnému návratu po 65 letech od násilné smrti.

Více na stránkách Nezávislého podmelechovského spolku



Otevřený dopis: Ostatky pátera Toufara jsou pravé, jejich zpochybnění je účelové

Vážně se ohrazujeme proti nehorázným a lživým tvrzením, která šíří RNDr. Daniel Vaněk Ph.D. v rozhovorech s českými médii (např. DVTV 26. 6. 2017, časopis T- den, publikováno 24. 6. 2017) a ve kterých zpochybňuje nejen odborný průběh exhumace těla P. Josefa Toufara, která proběhla v listopadu 2014 v Praze na Ďáblickém hřbitově, ale dokonce napadá samotnou pravost Toufarových ostatků.

Otevřený dopis ve formátu PDF



67. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Římskokatolická farnost Číhošt si v neděli 26. února 2017 připomene 67. výročí od úmrtí P. Josefa Toufara. V 11:00 se uskuteční mše svatá, kterou bude celebrovat provinciál dominikánského řádu P. Benedikt Mohelník OP, Th.D. Po bohoslužbě se uskuteční debata s P. Benediktem Mohelníkem, Milošem Doležalem a P. Tomášem Petráčkem.

O den dříve 25. února ve 14:00 Nezávislý podmelechovský spolek a farníci bývalého městečka Zahrádky u Ledče nad Sázavou odhalí plastiku Olbrama Zoubka Socha pro Josefa Toufara. Odhalení plastiky se uskuteční v sakristii kostela sv. Víta v bývalém městečku Zahrádka.

Plakát



Chátrající pohřebiště českých hrdinů

Kdysi slavné sanatorium, nyní dům duchů na pražské magistrále se proslavil tím, že zde zemřeli farář Toufar a student Palach. Historie objektu ale obsahuje mnohem více osudových událostí. Nahlédněte dovnitř a odhalte minulost i nejistou budoucnost.

Reportáž na Rtvplus.cz



Krok do tmavé noci v v Knihovně Václava Havla

Před 67 lety, 25. února 1950, byl zavražděn příslušníky komunistické StB číhošťský farář Josef Toufar. Příběh plný zneklidňujících otázek a dramatických okolností, který se v posledních letech vrací jako naléhavé svědectví. Kdo byl Josef Toufar a kdo jeho mučitelé? Čím venkovský kněz z Vysočiny promlouvá k dnešku? Jaká byla úloha prezidenta Gottwalda v tomto obludném divadle?

Z nových textů a dokumentů čtou autor „toufarovských“ knih Miloš Doležal, Jana Franková a Jiří Hromada, hudebně doprovodí violoncellista Štěpán Drtina.

O souvislostech a interpretaci příběhu promluví historik Tomáš Petráček.

Kde: Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
Kdy: 27. únor 2017, 19:00 – 21:00




Připomínka číhošťské události z prosince 1949

Číhošťská farnost si v 3. neděli adventní 11. prosince 2016 připomene události z prosince 1949. Od 10.00 se můžete zaposlouchat do Adventního hudebního pásma Podolského chrámového sboru pod vedením MgA. Ireny Hůrkové s čtením z textů P. Toufara. V 11.00 se uskuteční bohoslužba, kterou bude celebrovat Mons. Tomáš Holub, plzeňský biskup. Od 12.00 začne debata Mons. Tomáše Holuba a Miloše Doležala, kterou bude moderovat P. Tomáš Petráček.

Plakát



Filmaři se vrací k příběhu kněze Toufara

Život a mučednickou smrt kněze Josefa Toufara představí Česká televize na svém druhém programu v úterý 29. listopadu od 21 hodin. Snímek Jako bychom dnes zemřít měli autorů Miloše Doležala a Romana Vávry obsahuje hrané scény, záběry z divadelního představení, vzpomínky pamětníků a sleduje práci Olbrama Zoubka na Toufarově figurální soše.

Plakát Tisková zpráva



Anketa o nejkrásnější knihu

Hlasujte v anketě O nejkrásnější knihu, kterou vyhlašuje Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. O vaši přízeň se letos uchází celkem 10 titulů, mezi nimi i kniha Miloše Doležala: Krok do tmavé noci.

Hlasovat je možné na stránkách Českého rozhlasu Region.



Vzdorovali zlu. Výstava v Praze představí osud Josefa Toufara a Jana Zahradníčka

Na pražské Novoměstské radnici se uskuteční multimediální výstava mapující životní příběhy faráře Josefa Toufara a básníka Jana Zahradníčka. Expozice s názvem Vzdorovali zlu – dva příběhy českého 20. století představí od 23. srpna do 30. září dvě osobnosti, které vystupovaly proti veřejné manipulaci a odmítly se přizpůsobit totalitním praktikám.

Plakát ve formátu PDF



Místa paměti národa – Životem umučeného faráře Josefa Toufara

Organizace Post Bellum společně se spisovatelem a publicistou Milošem Doležalem vytvořili v rámci mobilní aplikace Místa Paměti národa interaktivního průvodce po místech spjatých s příběhem P. Josefa Toufara.

Trasa Životem P. Josefa Toufara vede z jeho prvního kněžského působiště v Zahrádce, částečně po bývalé - dnes zatopené - silnici, přes Ledeč nad Sázavou, ve kterém sídlil okresní komunistický aparát, který dvakrát mocensky zasáhl do Toufarova osudu, až do Číhoště, kde se farářův osud tragicky završil a kde je dnes také pohřben. Trasa je mírně náročná, měří 22 kilometrů a absolvovat se dá za pěšky za 7 hodin.



Děkovná pouť za návrat P. Josefa Toufara do Číhošťě

V Číhošti se 16. července 2016 uskuteční děkovná pouť za návrat P. Josefa Toufara do této farnosti. Od 13.30 událost začne čtením z nově nalezených textů P. Josefa Toufara. Od 14.00 bude pražský pomocný biskup Václav Malý celebrovat děkovnou mši svatou. Od 15.00 bude recitováno pásmo básní Jana Zahradníčka – Znamení moci a od 18.00 zazní koncert k poctě českých patronů.

Plakát s programem ve formátu PDF



Představení nové knihy Krok do tmavé noci v Arnolci a Sněti

Čtrnáct příběhů, reportáží a studií o vysočinském knězi, jeho vrazích a číhošťském zázraku, které doplňují zprávy archeologa, antropologů a soudního lékaře o exhumaci a identifikaci těla Josefa Toufara, představí autor nové knihy Krok do tmavé noci – Miloš Doležal – v sobotu 12. března 2016 ve 14.00 v kulturním domě v Arnolci a 20. března od 16.00 ve Sněti.



66. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Římskokatolická farnost Číhošt si v neděli 28. února připomene 66. výročí od úmrtí P. Josefa Toufara. Od 10:30 se uskuteční představení nové knihy Miloše Doležala o P. Josefu Toufarovi "Krok do tmavé noci", za účasti autora. Ukázky z knihy přečte herečka Jana Franková. V 11:00 začne mše svatá, kterou bude celebrovat P. Zdeněk Novák, moderátor diecézní kurie.

Plakát s programem ve formátu PDF



Vychází kniha Miloše doležala Krok do tmavé noci

Příběhy faráře Josefa Toufara, jeho vrahů a číhošťského zázraku se zprávami archeologa, antropologů a soudního lékaře o exhumaci a identifikaci těla P. Josefa Toufara

673 stran Vydává Nezávislý podmelechovský spolek, z.s.

25. února 1950. Po celé republice probíhá oslava druhého výročí komunistického puče. Ještě než Josef Toufar kolem půl deváté večerní dodýchá na pokoji pražského sanatoria, v agonii pronese několik nesrozumitelných slov. V noci pak do dvora nacouvá nákladní auto a mrtvé tělo je na jeho korbě odvezeno do Ústavu soudního lékařství k pitvě. Téže noci se v Arnolci na Vysočině náhle probudí Vladimír Toufar, který ve snu zahlédl svého bratra Josefa, zkrvaveného, rozbitého a s vyraženým okem. Nahlas tehdy do tmy vykřikl: „Jožka žije!“

Dramatický obraz, který uvozuje novou knihu Miloše Doležala Krok do tmavé noci . Ta je volným pokračováním knihy předcházející (Jako bychom dnes zemřít měli, která byla v roce 2012 vyhlášena v anketě Lidových novin Knihou roku). Ve čtrnácti příbězích - kombinacích reportážních postupů se studiem archivních dokumentů a výpověďmi svědků a pamětníků - autor odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti Josefa Toufara, jeho mučitelů a dobovému kontextu. Miloš Doležal se ve svém důkladném pátrání dostal k řadě archiválií, které neměl při přípravě prvé knihy k dispozici – nalezl Toufarovy zápisky, korespondenci, část knězovy knihovny a řadu dalších důležitých osobních dokumentů i unikátních fotografií, a také identifikoval filmové záběry mučeného kněze, pořízené Státní bezpečností a překvapivě dochované do současnoti. Doležal se věnuje nejen epizodám z Toufarova studentského či kněžského života, ale pokouší se nahlédnout i jeho přemýšlení o samotném tajemném pohybu číhošťského křížku. Rekonstruuje průběh únosu a výslechů ve Valadicích, hledá místo knězova skonu a svědkyni jeho posledních hodin života, mapuje vznik propagandistického filmu Běda tomu skrze něhož pohoršení přichází či podává pohled do nitra estébácké mašinerie skrze životní příběh příslušníka StB Ladislava Máchy, Toufarova spoluvraha. Detailně také popisuje potupné zahrabání Toufarova těla na hřbitově v Praze-Ďáblicích, historii tohoto místa a způsob ukládání ve 40. a 50. letech 20. století. Knihu doprovází bezmála sedm stovek většinou dosud nepublikovaných fotografií a dokumentů. Poprvé jsou také uveřejněny podrobné zprávy archeologa Jana Havrdy, antropologů Petra Velemínského, Miluše Dobisíkové a Vítězslava Kuželky a soudního lékaře Jana Krajsy, podílejících se na exhumaci a identifikaci těla P. Josefa Toufara v letech 2014 - 2015. Publikaci doplňuje inspirativní filozoficko-meditativní doslov historika umění prof. Josefa Vojvodíka s názvem Passion a paměť: zamyšlení nad obětí P. Josefa Toufara a nad knihou Miloše Doležala.

Uvedení knihy se uskutečení ve čtvrtek 25. února 2016 v 19.30 hod. v Dominikánské 8, místě vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze.

Rovněž vychází kniha Jako bychom dnes zemřít měli jako rozhlasová četba na CD s řadou bonusů.



Připomínka číhošťské události z prosince 1949

Číhošťská farnost si v 3. neděli 13. prosince 2015 připomene události z prosince 1949. Od 9.45 bude promítán dokument České televize Mrtvolu sprovoďte ze světa. Následně promluví vedoucí archeolog Jan Havrda. Od 11.00 se uskuteční bohoslužba, kterou bude celebrovat Mons. Prof. PhDr. Petr Piťha, Dr.h.c., probošt Kapituly u kostela Všech svatých na Hradě pražském.



Ukončení sbírky na hrob P. Josefa Toufara

Díky velkorysosti mnoha dárců se podařilo shromáždit dostatečný obnos, který zcela pokryl náklady na schránu na tělesné ostatky, vybudování malé krypty v kostele v Číhošti i hrobové desky. Všem darcům srdečně děkujeme a tímto sbírku na tento účel končíme. Samozřejmě budeme vděční za další dary na pokračující opravy tamního kostela a na beatifikační proces.



Česká televize natočila dokument o exhumaci ostatků faráře Toufara

Téměř detektivní pátrání přináší dokument Mrtvolu sprovoďte ze světa , který do svého svátečního vysílání 17. listopadu 2015 zařadil program ČT2. Zachycuje hledání ostatků číhošťského faráře Josefa Toufara a jejich následnou exhumaci. Film režiséra Romana Vávry vznikl v brněnském studiu České televize v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše. Pořad začíná v 21:05 na programu ČT2.

Předpremiéra dokumentu se koná na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 30. října od 14 hodin.



Vrátíme se do otcovské náruče

Tři kázání P. Josefa Toufara

Vyšla kniha, která přináší dosud neznámé texty P. Josefa Toufara (1902-1950), čihošťského faráře umučeného komunistickou Státní bezpečností, které pronesl v posledním půlroce svého života. Doprovází je zasvěcený životopis a příběh exhumace jeho ostatků z pera Miloše Doležala, dále krátké texty historika a kněze Tomáše Petráčka a architekta Norberta Schmidta. V knize jsou publikovány dosud neznámé archivní fotografie. Vydáno u příležitosti slavnostního uložení ostatků P. Josefa Toufara v Číhošti 12.července 2015.



Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště

Ve dnech 11.–12. července 2015 bude v Číhošti dvoudenní setkání k příležitosti návratu P. Josefa Toufara do farnosti, z jejíhož středu byl nelidským režimem před více než 65 lety vyrván. Vrcholem bude nedělní bohoslužba v 15.00 spojená s uložením tělesných ostatků P. Josefa Toufara do náhrobku přímo v číhošťském kostele, kterou bude sloužit královéhradecký biskup Msgr. Jan Vokál, promluvy se ujal primas český kardinál Dominik Duka. Všichni poutníci jsou srdečně zváni k účasti, pouť proběhne venku s dostatečnou kapacitou, kněží jsou zváni ke koncelebraci. Stále je možné přispět jakýmkoliv příspěvkem na realizaci schrány na tělesné ostatky P. Josefa Toufara a jeho náhrobek, a rovněž na celý beatifikační proces na účtech uvedených v sekci finanční podpora.

Ke stažení:

Podrobnější program celé pouti ve formátu PDF

Facebooková událost

Organizační pokyny

Po celý víkend bude obec Číhošť uzavřena pro motorová vozidla. Ze směru od Ledče nad Sázavou (resp. Světlé nad Sázavou) a od Golčova Jeníkova-Leštiny, budou pro motoristy připravena dvě záchytná parkoviště na pozemcích před obcí – viz mapka. Autobusy budou parkovat na zpevněné ploše v areálu zemědělského podniku Klas a.s., a proto musí přijet ze směru od Ledče nad Sázavou (resp. Světlé nad Sázavou). Ze stejného směru prosím, aby přijeli i kněží. Poutní bohoslužba se bude konat na prostranství před kostelem. Bohoslužbu bude možno také sledovat na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na prostranství před kostelem. Terén na prostranství před kostelem neumožňuje organizátorům rozmístění židlí nebo laviček, proto poutníci pokud ví, že nevydrží stát, prosím, aby si sebou přinesli skládací židličku. Pro poutníky, kteří by chtěli v Číhošti přespat bude vyhrazena část u hřiště, kde si budou moci postavit stany. Kněží se budou strojit na faře. Hlavní celebrant bude mít bílý ornát a fialovou štolu.



Brífink k výsledkům exhumace a uložení ostatků umučeného kněze Josefa Toufara

Záznam brífinku na ČT 24

Tisková zpráva

Podobizna faráře Toufara v interieru číhošťského kostela
Foto © Petr Neubert

V Číhošti v těchto dnech vrcholí práce na hrobu pro P. Josefa Toufara
Foto © Petr Neubert


Místo posledního odpočinutí Josefa Toufara bude uprostřed malého kostela Nanebevzetí Marie v Číhošti
Foto © Petr Neubert



65. výročí číhošťských událostí a mučednické smrti P. J. Toufara

Podívejte se na videozáznamy z bohoslužeb a besed, které byly pořízený při 65. výročí číhošťských událostí a mučednické smrti P. Josefa Toufara na našem Youtube kanále.




Číslem 8016 v Kartouzích valdických

Přečtěte si jednu z kapitol nové knihy o P. Josefu Toufarovi od Miloše Doležala, která by měla vyjít tento rok jako volné pokračování té předcházející „Jako bychom dnes zemřít měli".

„V Archivu bezpečnostních složek ležela roky nepovšimnuta. Až teď shoda náhod pomohla rozklíčovat její obsah: mírně pomačkaná bleděmodrá obálka a v ní několik papírků popsaných perem i obyčejnou tužkou. Zdánlivé maličkosti, které nosíváme běžně po kapsách – drobnosti, které měl před pětašedesáti lety u sebe Josef Toufar ve chvíli, kdy ho estébáci unesli z Číhoště do mučírny ve Valdicích. Těch několik lístečků vkládá působivé detaily do mozaiky Toufarova děsivého osudu, který se završil 25. února 1950." Celý text vyšel v příloze Orientace Lidových novin.




Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli

Patnáctidílnou četbu poslouchejte na Českém rozhlase (Vltava) od 12. února 2015 do neděle 1. března 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na webové stránce rozhlasu v sekci Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.




Uložení ostatků

Předpokládané uložení ostatků P. Josefa Toufara v číhošťském kostele při poutní slavnosti 12. července tohoto roku bude vyžadovat finanční prostředky na důstojnou schránu a její citlivé umístění. Prosíme ty, kdo by na tento úmysl chtěli věnovat finanční dar, nechť ho zašlou na účet Nadačního fondu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti: 253394896/0300, zpráva pro příjemce HrobP.JT. Pokud zbudou nějaké prostředky, budou použity na další renovaci kostela a fary. Všem dárcům předem upřímně děkujeme.

Za farnost Číhošť P. Ing. Tomáš Fiala
Za Nadační fond Věra Kovandová
Postulátor procesu blahořečení P. Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D.




Josef Toufar ve veřejném prostoru

čtvrtek 26. února 2015 v 19.30 hod., barokní refektář (vstup Jilská 7a)

Osobnost Josefa Toufara představuje živé společenské téma, které přesahuje hranice církve a různým způsobem vstupuje do veřejného prostoru. Proces Toufarova blahořečení je jen jedním ze způsobů, jak se česká společnost může vztahovat k odkazu katolického kněze, umučeného StB – o Josefu Toufarovi se píší knihy, točí filmy, inscenují divadelní hry či skládají opery.

Diskusní večer se zaměří na různé formy zpřítomňování Toufarova příběhu ve veřejném prostoru. Pokusí se v dialogu provázat perspektivu katolické církve, historické vědy, umění a školního dějepisu. V čem spatřuje význam příběhu historik? Co na Toufarovi oslovilo operního skladatele? Co by se o událostech v Číhošti měly dozvědět školní děti? Proč by měl být Josef Toufar blahořečen? Jakou roli může jeho příběh hrát v české kulturní paměti?

Na tyto a související otázky budou v rámci diskuzního večera odpovídat:

Aleš Březina – hudební skladatel, autor opery Toufar

Kamil Činátl – didaktik dějepisu, autor vzdělávací aplikace Historie 1950: příběhy jednoho zázraku

Tomáš Petráček – kněz, historik a teolog, postulátor procesu Toufarova blahořečení

Více na http://www.dominikanska8.cz/akce.php?id=215




Našli Toufarův deník. A mlčeli třicet let

Desítky let zůstávaly na půdě číhošťské fary ukryty poznámky a dopisy faráře Josefa Toufara, umučeného komunistickými vyšetřovateli. Ukazují ho jako činorodého člověka a skvělého organizátora. Přečtěte si tento článek v MF Dnes.




Italové mohou poznat P. Toufara

Překlad knihy Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli, v níž vylíčil životní osudy číhošťského faráře Josefa Toufara je nově k dispozici čtenářův na Apeninském poloostrově. Do italštiny ji převedla italská slavistka Tiaziana Menotti. Více informací si můžete přečíst v tomto článku Katolického týdeníku. (Plakát)